25 marca 2020 at 20:27

Higiena Emocjonalna w Okresie Pandemii i Strachu

Dla wielu z nas stan epidemii jest ogromnym wyzwaniem z punktu widzenia emocji. Jako psycholog o holistycznym podejściu do terapii oraz psycho-traumatolog nie mogłabym zbagatelizować tego jakże ważnego aspektu naszego zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Jak wiemy nasz umysł i ciało to nierozłączny duet i bez jednego nie ma drugiego, więc obowiązkowo należy zadbać o ciało, ale również o umysł i emocje. 

27 listopada 2018 at 03:03

Stres i anatomia stresu

Czy jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować stres z naszego życia- z pewnością nie. Codziennie doświadczamy jakiejś formy stresu jak pośpiech, tkwienie w korkach, terminy w pracy, wyzwania wychowawcze lub partnerskie czy nawet trening siłowy na naszej ulubionej siłowni (to także swoista forma stresu, chociaż pozytywna).  Wiele zależy od naszej percepcji sytuacji stresowych i jak jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić, aby umożliwić łagodzenie niszczących dla zdrowia skutków chronicznego stresu.

15 listopada 2018 at 03:09

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Warto jest podkreślić ze stres, jeśli jest modulowany i krótkotrwały może być czynnikiem mobilizującym do działania np. podczas nowych wyznań. Jeśli natomiast przerodzi się on w stres chroniczny to może prowadzić do wielu schorzeń i zaburzeń psychicznych takich jak na przykład nadciśnienie, dolegliwości gastryczne, depresja oraz nerwica (niepokój, stany lekowe). Długotrwała ekspozycja na stres osłabia skuteczność działania układu immunologicznego przyczyniając się do chronicznych stanów zapalnych ze względu na wzmożoną produkcję prozapalnych cytokin. A stąd już niedaleko do problemów z sercem, osteoporozą czy autoimmunologicznymi schorzeniami takimi jak egzema czy cukrzyca typu 2.

2 listopada 2018 at 03:10

Czy jesteś empatą czyli osobą wysoko wrażliwą?

Czy jesteś osobą, która ma większa świadomość niuansów w swoim otoczeniu czy emocji innych, jesteś obdarzony niezwykłą intuicja, jesteś dokładny, ostrożny i dysponujesz większą mądrością? Czy często przytłacza cię nadmiar bodźców docierających z zewnątrz takich jak zatłoczone sklepy czy ruch na ulicach, co powoduje szybsze fizyczne zmęczenie? Być może łatwo cię rozproszyć i chcąc się skupić musisz ograniczyć do minimum jakiekolwiek czynniki stymulujące napływające z zewnątrz. Jeśli ten opis zgadza się z twoją  osobowością to zaliczasz się do grona ludzi wysoko wrażliwych zwanych w skrócie empatami.