2 December 2018 at 10:12

Are you an empathie or a highly sensitive person?

Czy jesteś osobą, która ma większa świadomość niuansów w swoim otoczeniu czy emocji innych, jesteś obdarzony niezwykłą intuicja, jesteś dokładny, ostrożny i dysponujesz większą mądrością? Czy często przytłacza cię nadmiar bodźców docierających z zewnątrz takich jak zatłoczone sklepy czy ruch na ulicach, co powoduje szybsze fizyczne zmęczenie? Być może łatwo cię rozproszyć i chcąc się skupić musisz ograniczyć do minimum jakiekolwiek czynniki stymulujące napływające z zewnątrz. Jeśli ten opis zgadza się z twoją  osobowością to zaliczasz się do grona ludzi wysoko wrażliwych zwanych w skrócie empatami.

2 December 2018 at 10:11

Ways to deal with stress

Warto jest podkreślić ze stres, jeśli jest modulowany i krótkotrwały może być czynnikiem mobilizującym do działania np. podczas nowych wyznań. Jeśli natomiast przerodzi się on w stres chroniczny to może prowadzić do wielu schorzeń i zaburzeń psychicznych takich jak na przykład nadciśnienie, dolegliwości gastryczne, depresja oraz nerwica (niepokój, stany lekowe). Długotrwała ekspozycja na stres osłabia skuteczność działania układu immunologicznego przyczyniając się do chronicznych stanów zapalnych ze względu na wzmożoną produkcję prozapalnych cytokin. A stąd już niedaleko do problemów z sercem, osteoporozą czy autoimmunologicznymi schorzeniami takimi jak egzema czy cukrzyca typu 2.

2 December 2018 at 10:10

Stress and anatomy of stress

Czy jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować stres z naszego życia- z pewnością nie. Codziennie doświadczamy jakiejś formy stresu jak pośpiech, tkwienie w korkach, terminy w pracy, wyzwania wychowawcze lub partnerskie czy nawet trening siłowy na naszej ulubionej siłowni (to także swoista forma stresu, chociaż pozytywna).  Wiele zależy od naszej percepcji sytuacji stresowych i jak jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić, aby umożliwić łagodzenie niszczących dla zdrowia skutków chronicznego stresu.